OpenAI’dan Kovulan CEO’nun Yerine Twitch’in Eski CEO’su Emmett Shear Geldi

Geçtiğimiz günlerde OpenAI’de yaşanan önemli bir değişiklikle CEO Sam Altman görevinden alındı. Yerine ise Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear getirildi. Bu değişim Altman’ın şirkete dönüş ihtimalini ortadan kaldırdı. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Geçtiğimiz günlerde Sam Altman’ın OpenAI CEO’luğundan ayrılmasının ardından şirketin yönetim kurulu Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear’ı yeni CEO olarak atadı.

Bu atamayla birlikte Sam Altman’ın OpenAI’a geri dönme ihtimali ortadan kalktı.

OpenAI’nin CTO’su olarak görev yapan Mira Murati, Sam Altman’dan sonra geçici olarak CEO’luk görevini üstlenmişti, şimdi ise bu rolü Emmett Shear devralacak.

OpenAI tarafından yayınlanan bir blog yazısında Sam Altman’ın görevden ayrılışının yönetim kurulu tarafından yapılan detaylı bir inceleme sonucu gerçekleştiği belirtildi.

Yönetim kurulu, Altman’ın samimi olmaması ve sorumluluklarını yerine getirme kabiliyetini engellediği sonucuna varmıştı.

Bu olayların ardından yönetim kurulu üyelerinin istifa edip Altman veya diğer kurucu ortak Greg Brockman’ı yeniden göreve getirmesi bekleniyordu ancak bu gerçekleşmedi ve birçok OpenAI çalışanı sosyal medyada Sam Altman’a destek mesajları paylaşmaya başladı.

Bu süreçte Sam Altman, OpenAI’ı ziyaret etmek durumunda kaldı ve ziyaretçi kartı kullanarak “Hayatımda ilk ve son defa bunlardan biri kullandım” dediği kaydedildi.

Bu yönetim değişikliği, ChatGPT gibi ürünlerle yapay zeka alanında önemli bir rol oynayan ve değerlemesi 80 ila 90 milyar dolar arasında olan OpenAI için önemli bir dönüm noktası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x